Slawa 2014

Střih - je rok 1983. Pomalu končíme vysokou školu a jsou před námi poslední prázdniny. Skupina čtyř spolužáků, které již tehdejší doba neumožnila/zakázala jet hrát mistrovství Evropy v Řecku, má poslední možnost si jet zahrát zahraniční turnaj, než se rozprchne do reálného života se zaměstnáním a rodinami a s nedostatkem času se nadále pořádně věnovat bridži. Volba padla na týdenní turnaj ve Slawě v Polsku. Doba je však komplikovaná, do Polska se dá cestovat jen na pozvání a složitě. Když se v tisku objeví nějaké další negativní zprávy o situaci v Polsku, turnaj odpískávám. Nechci jet, příliš komplikací na poslední prázdniny.

Střih - jsme opět zpátky v roce 2014. Slawa je mezitím turnaj, který dokonce již zaniknul, opět se obnovil a opět získává na popularitě. Pořád mi leží v hlavě rok 1983 a také otázka, proč vlastně do Polska vůbec nejezdíme? Vypustili jsme v posledním roce několik kontrolních chroustů a navštívili jsme s Evou turnaje ve Szcyrku, Boleslawci a Wroclawi a všechny předsudky o turnajích v Polsku padly. Ubytování všude dobré, turnajový servis, který nikde jinde nenajdete (v Pule? - ale to jsou vlastně také Poláci jako organizátoři...), všichni se chovají velice korektně, nikde žádné hádky, alkohol a vybavující se hráči uprostřed turnaje. Turnaje se hrají po minikolech na 10 rozdání, ve kterém je poměrně striktně dodržováno, že se neodchází.

Stačí proto přemluvit Svobodovi a jedeme.

Máme štěstí na dobré počasí, ubytování nikomu neprozradím, abych příští rok mohl bydlet ve stejném a čekají nás čtyři turnaje, dva boční v pátek a pondělí, mixový turnaj a hlavní turnaj na 60 rozdání z cyklu Grand Prix Polski.

No, nebudu zdržovat - s Otou, který má letos sezonu, kdy dokáže vyhrát i s mechanickým koněm (mezitím se začalo říkat houpacím koněm) se nám v hlavním páráku, kterého se účastnilo 246 párů,  dařilo a vyhráli jsme ho. Ota ještě přidává druhé místo v mixovém turnaji s Pavlou. A teď nechám mluvit článek z polského časopisu Swiat brydža:

Główny turniej par (zaliczany do Budimex GPPP) wygrali, dokumentując międzynarodowy charakter zawodów, Czesi Petr Bahnik i Otakar Svoboda. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale przed laty para Kurka – Svoboda była dla czeskiego brydża tym, czym obecnie są dla polskiego Balicki – Żmudziński, a kiedyś byli Lebioda i Wilkosz. Oczywiście skala wielkości była nieco inna.

Partie

Kontrakt może nie był z tych najlepszych, bo na kiery dość łatwo brało się 11 lew, ale Svoboda pokazał, że w rozgrywce można nadrobić niedociągnięcia licytacyjne. Pierwszy wist trefy5 do asa i odwrót małym treflem. Król od rozgrywającego i zgranie topów kierowych. W kolejnej lewie Svoboda oddał lewę na srdceW. Teraz nastąpił kluczowy moment rozdania. Należało wyjść w karo lub pika, żeby zerwać komunikację do przymusu. Niestety – dla obrońców – nastąpiła kontynuacja koloru treflowego i Otakar Svoboda, ściągając swoje forty kierowe, ustawił Roba Hellego w prostym przymusie pikowo-karowym. Jedenaście lew i 93,44% dla WE. Turniejowe zwycięstwo nie przyszło jednak Czechom łatwo. Kiedy ogłaszano zmianę do ostatniej rundy turnieju, prowadzili Jaszczak – Leśniewski, przed parą Gołębiowski – Starkowski. Bahnik – Svoboda byli dopiero na trzecim miejscu. Ostatnie dwa rozdania wszystko jednak zmieniły.

Jedna ze zmíněných posledních partií je následující

Druhá partie

South

West

North

East

 

pas

1trefy

pas

1kara

1NT

pas

2trefy

pas

2srdce

pas 

 3srdce

pas...      

Licitace probíhala asi nějak takhle. Sever vynesl karovou dámu a po propuštění zahrál karového kluka a třetí káro. Hraji malou srdci, sever skáče esem a pokračuje srdcí. Jsem na stole, je vytrumfováno a tak přecházím do ruky na trumfovou sedmičku, aby jih nemohl namarkovat počet trefů při přechodu esem trefovým. V následující koncovce hraji malý pik:

 

pikAJ54
srdce
kara
trefyQ973

 

pikK7
srdce4
kara
trefyAKJ10

stolek

pikQ8
srdceQ6
kara
trefy853

 

pik9632
srdce
kara6
trefy62

 

Sever teď neví. Mám tři piky a tři trefy nebo dva piky a 4 trefy? V prvním případě musí dát malou (skočí-li esem, zahodím na krále pikového ztrátový tref stolu), ve druhém vzít esem, jinak se dostane do vpustky. Pro nás šťastně dává malou a já ho další pikou dostávám do nuceného výnosu. Splněné tři srdce nám dávají 86% a spolu se 3NT, kde splnil Ota s dvěma nadzvihy a které dávají 70%, tyto dvě partie stačí, abychom se posunuli ze 3. místa na první.

Malá fotogalerie ze Slawy Slawa image 1 of 8 Slawa image 2 of 8 Slawa image 3 of 10 Slawa image 4 of 10 Slawa image 5 of 10 Slawa image 6 of 10 Slawa image 7 of 10 Slawa image 8 of 10

Slawa 2014