Letem světem

Několik partií, které mne v poslední době zaujaly.

Následující partie se hrála během knockout týmů ve Washingtonu v létě 2009 a byla popsána Philipem Adlerem v jeho pravidelném sloupku v The New York Times.

 

pikA103
srdceQ94
karaQ9853
trefyK5

 

pikJ94
srdceA108653
kara106
trefyQJ

stolek

pikQ875
srdceK2
karaKJ4
trefy10876

 

pikK62
srdceJ7
karaA72
trefyA9432

 

South

West

North

East

1NT

Pas

3NT

pas...

Západ vynesl čtvrtou shora srdcovou šestku ke králi východu a poté vzal vrácenou dvojku srdcovou esem a pokračoval srdcovou osmičkou. Sehrávající Robert Stayman (skutečně přes svého otce v příbuzenském vztahu k legendárnímu Samu Staymanovi, kterého znají díky jeho konvenci asi úplně všichni) vzal dámou stolu a z ruky odhodil pik stejně tak jako východ. Stayman si správně uvědomil, že pokud bude mít krále karového západ, nemůže závazek splnit. Rozhodl se tedy přejít esem trefovým do ruky a zahrát vnitřní impas v kárech. Pokračoval malým kárem k devítce stolu. Východ vzal klukem a vrátil malý pik vzatý esem stolu. Dáma karová byla pokrytá králem a do esa jihu spadla desítka západu. Závazek je již splněn. Dva pikové zdvihy, dva trefové zdvihy, jeden srdcový a čtyři karové dávají devět zdvihů. Partie však pokračuje. Robert Stayman odehrává kára a dostává partii do koncovky:

 

pik103
srdce-
kara3
trefyK

 

pik94
srdce10
kara-
trefyJ

stolek

pikQ8
srdce-
kara-
trefy108

 

pikK
srdce-
kara-
trefy943

 

Na poslední káro je východ v poměrně vzácném crisscross skvízu. Zahodí-li pik, hlavní hráč zahraje pik ke králi, tref ke králi stolu a desítka piková je nadzvihem v tomto závazku. Zahodí-li tref, hlavní hráč odehraje krále trefového a na krále pikového se dostane do ruky a nadzvih je realizován na poslední tref.

A tak se poměrně vzácně setkal v jedné partii vnitřní impas s crisscross skvízem.

Partie přinesla díky nadzvihu jen jeden IMP, ale takovýto styl hry přinesl nakonec Robertu Staymanovi a jeho týmu vítězství v celé soutěži.

A pro pořádek – crisscross skvíz by samozřejmě nepracoval, pokud by východ nepokryl karovou dámu králem, ale to by nebylo o čem psát...

Druhá partie by mohla aspirovat na obranu roku, byla hrána na otevřeném ME v San Remu a byla popsána Markem Hortonem v Bridge magazinu z října 2009

 

pik1083
srdceA4
karaKQJ72
trefyKJ6

 

pikK542
srdce9832
kara106
trefyA84

stolek

pikJ76
srdceJ6
karaA9854
trefyQ93

 

pikAQ9
srdceKQ1075
kara3
trefy10752

 

South

West

North

East

Pachtman

Lungu

Ginossar

Micescu

1srdce

pas

2kara

pas

3trefy

pas

3pik

pas

3 NT

pas...

 

 

Západ vynesl dvojku pikovou a vydražitel po malé ze stolu bere kluka pikového východu dámou. Pokračuje kárem ke králi stolu, kterého východ bere esem a hraje sedmičku pikovou, kterou vydražitel pouští a bere král západu.  Západ nyní prozíravě hraje tref a hlavní hráč dává malou ze stolu, zdvih bere dáma východu a ten pokračuje pikou. Partie se dá stále splnit, protože padá druhý kluk srdcový a tak hlavní hráč může udělat pět srdcových, dva pikové a dva karové zdvihy. Ovšem do srdcové pětky hrané k esu stolu dává východ bez zaváhání kluka! Teď už to nevypadá na pět srdcových zdvihů a tak hlavní hráč usoudil, že protože západ po dobrání králem pikovým nepokračoval v pikách, nemá na čtvrtou piku vstup a proto po esu srdcovém zahrál krále trefového a závazek byl jednou poražen, když si západ po vzetí zdvihu esem trefovým stáhnul svou třináctou piku.

Pro zajímavost: všimli jste si také, co mají obě partie společného? V obou partiích má západ stejné karty v kárech. Z toho by jeden pomalu mohl usoudit, že používané generátory mají nějakou chybu... :-)

V poslední partii se opět objeví téma vnitřního impasu, tentokráte jeho vzácné trumfové varianty. Poprvé byla zaznamenána Timem Bourkem z Austrálie a objevila se také v knize Bridge with imagination od Davida Birda a Geir Helgema.

pikJ76
srdceJ43
kara106542
trefyA6

stolek

pikAKQ1093
srdce7
karaAJ
trefyQ873

West

North

East

South

 

 

3srdce

X

XX

4kara

pas

4pik

pas...

 

 

 

 Západ vynesl krále srdcového a pokračoval malým trumfem, který vzal jih v ruce. Vydražitel zahrál malý tref s úmyslem dát šestku stolu, pokud západ přidá malý tref s nadějí, že východ má jen singl trumf, západ však přidal devítku. Eso stolu bere zdvih a jih pokračuje šestkou trefovou ke čtyřce, sedmičce a klukovi západu, který pokračuje dalším trumfem, který jih bere v ruce. K tomu, aby jih splnil, potřebuje udělat dva trefové zdvihy.  Jedna možnost je, že západ měl původně KJ9 a nyní mu zbývá samotný král, druhá možnost je, že západ má v závěru K5 a východ samotnou desítku. V prvním případě je potřeba zahrát malý tref a snapnout  přidaného krále, ve druhém je potřeba zahrát dámu trefovou, pod kterou padne desítka. Nepokryje-li západ dámu, pak dělá dáma zdvih a poslední tref je snapnut pikovým klukem, pokryje-li západ dámu, je po snapnutí osmička trefová vysoká. Co je pravděpodobnější? Vydražitel ví o osmi drahých kartách východu a pěti drahých kartách západu, pravděpodobnější tedy je, že západ má čtyři karty v trefech zhruba asi v poměru 5:2. Po zahrání dámy trefové pouští hlavní hráč nepokrytou dámu trefovou, snapuje poslední tref klukem stolu a plní závazek, když dává jen jeden srdcový, jeden trefový a jeden karový zdvih.

Celé rozdání bylo:

 

pikJ76
srdceJ43
kara106542
trefyA6

 

pik842
srdceK10
karaKQ98
trefyKJ95

stolek

pik5
srdceAQ98652
kara73
trefy1042

 

pikAKQ1093
srdce7
karaAJ
trefyQ873